Doleva, či doprava. Podívejte se, jak volí vaše obec

Český rozhlas připravil aplikaci, kde zjistíte, čím je vaše obec v kraji výjimečná: Které strany zde vedou, a které naopak propadají.

Číst dál

Český rozhlas zpracoval výsledky krajských voleb od roku 2000, můžete si tak prohlédnout, zda vaši sousedé dlouhodobě podporují některé partaje, nebo volí každé čtyři roky jinak. Stačí vepsat jméno obce do horního okénka aplikace, výsledky se automaticky přepíší.

Jako příklad poslouží Nová Bystřice na Jindřichohradecku. Pokud totiž vezmeme v potaz obce, kde se v posledních krajských volbách sešlo alespoň tisíc platných hlasů, tak právě tato je baštou sociální demokracie. Ta zde před čtyřmi lety sesbírala téměř 52 % hlasů.

V následující aplikaci zde má ČSSD index +2,93. To znamená, že se místní výsledky vychylují ve prospěch sociálních demokratů třikrát více, než je tomu průměrně ve zbytku Jihočeského kraje. Konkrétní výsledky strany se pak zobrazí po najetí myší.

Naopak zde spíše propadají zelení, KDU-ČSL nebo lokální strany, jako Doktoři (za uzdravení společnosti) nebo Jihočeši 2012.

Z mapy celkových výsledků ČSSD v minulých krajských volbách je pak vidět, že na Jidřichohradecku a v západní části Vysočiny mají sociální demokraté obecně silnou podporu. "ČSSD má na Vysočině tradičně velmi solidní volební výsledky, takže to není nic překvapivého. Vysočina je kraj, ve kterém se jí dlouhodobě daří," říká k tomu politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Na následující mapě jsou vidět naopak výsledky ODS, strana byla v roce 2012 nejsilnější v Plzeňském kraji a na severu a severozápadě Středočeského kraje. Právě na Domažlicku se nachází obec Kdyně, kde občanští demokraté získali 41 %. Politolog Lebeda za úspěchem ODS na Plzeňsku vidí tehdejšího lídra Jiřího Pospíšila: "Byl v té době velmi populárním politikem ODS a zcela pochopitelně dokázal přitáhnout velké množství voličů. Dokonce byl o rok později lídrem za ODS v Plzeňském kraji ve sněmovních volbách."

Že je tady tato strana tradičně silná, ukazuje i aplikace s historickými čísly, ODS zde vede s indexem 2,84.

Na opačném konci pomyslného politického spektra se nachází Albrechtice u Bruntálu v Moravskoslezském kraji, skoro 45 % hlasů zde v roce 2012 utržili komunisti, podobně si vedli v celé severozápadní části kraje.

V Albrechticích historicky sbírala hlasy i ČSNS, Strana práv občanů (dříve Zemanovci) a třeba i Republikáni Miroslava Sládka. v roce 2004 tady pak krátce zazářilo také SNK sdružení nezávislých. Naopak TOP 09 se Starosty jde jasně propadla.

Komunistické straně se dařilo i v Ústeckém a Karlovarském kraji, zčásti na úkor ČSSD. Podle Lebedy tady hrála svou roli i voličská účast, která je v krajských volbách nižší než třeba v těch sněmovních. "Nízká účast právě výrazně pomáhá volebním ziskům komunistické strany. Úplně jednoduše řečeno – sociálnědemokratický volič častěji zůstane sedět doma," vysvětluje.

Doleva, či doprava. Podívejte se, jak volí vaše obec