Foto Filip Jandourek

„Konec lajdáctví“ i „justice sloužící politice“. Dvě desítky expertů rozebírají zlomový verdikt kauzy Rath

ANKETA. Žádné soudní rozhodnutí posledních měsíců nevzbudilo tolik vášní jako zrušení odsuzujícího rozsudku nad exposlancem Davidem Rathem. Zpravodajský web Českého rozhlasu proto zorganizoval velkou anketu mezi experty. „Kauza ukázala, že na politiky se nesahá,“ shodují se vesměs bojovníci s korupcí. „Je to nepřekvapivé rozhodnutí o lajdáctví při nasazování odposlechů,“ zní z druhé strany.

Číst dál

„Soud shledal u řízení zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí,“ stojí ve 47stránkovém usnesení, na které čekal nejen zatím nepravomocně odsouzený David Rath, ale i veřejnost.

Senátu pražského vrchního soudu pod vedením Pavla Zelenky se totiž nelíbilo, jakým způsobem byly v celém případu nařízeny odposlechy. Okresní soud v Ústí nad Labem prý jen zkopíroval názor státního zástupce, čímž měl „rezignovat na svou rozhodovací činnost“.

Zpravodajský web Českého rozhlasu proto připravil anketu mezi bezpečnostními experty, politology, právníky a dalšími odborníky. Redakce jim poslala stručnou otázku: Jaký signál vyslalo poslední rozhodnutí v kauze Rath veřejnosti, policii, justici a vůbec bojovníkům s korupcí?

Někteří z oslovených rozhodnutí vítají a tvrdí, že při nasazování odposlechů se nelze řídit Machiavelliho poučkou, tedy že cíl ospravedlňuje prostředky. Jiní naopak hovoří o ráně pro víru ve spravedlivý proces. Další jsou ve svých komentářích smířlivější. Vrchní soud totiž podle nich nerozhodoval o korupci jako takové a navíc prý přesně popsal, jak nedostatek s odposlechy napravit.

Mimochodem i kvůli kauze Rath se Česko podle Transparency International propadlo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Podle organizace si Česká republika pohoršila o deset míst a aktuálně tak zastává 47. příčku. Mezi důvody zmínila mimo jiné i nedořešení korupční kauzy Jany Nečasové (dříve Nagyové) nebo zmíněného Davida Ratha. Ostatně nad rozhodnutím vrchního soudu se „v němém úžasu“ podivil i prezident Miloš Zeman. Pokud se u někoho najdou miliony v krabici, považuje diskuse o vině za nepatřičné.

Zpravodajský web Českého rozhlasu proto oslovil více než pět desítek odborníků a expertů, aby byl v anketě zastoupen hlas všech profesních skupin české justice. Všechny došlé odpovědi zveřejňuje redakce v nezkrácené podobě v přehledném tablu.

„Konec lajdáctví“ i „justice sloužící politice“. Dvě desítky expertů rozebírají zlomový verdikt kauzy Rath