12 Českých lvů pro Masaryka? Nesouhlasíme, hodnotí film oslovení kritici

Drama Masaryk o životě syna prvního československého prezidenta ovládlo 24. ročník cen Český lev. Snímek Julia Ševčíka zvítězil ve většině kategorií. Česká filmová a televizní akademie ho ocenila mimo jiné za nejlepší film, režii, scénář a mužské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli. Zpravodajský web Českého rozhlasu proto oslovil české filmové kritiky, aby odpověděli na otázku, zda je podle nich rekordní ocenění oprávněné.

Číst dál

Ceny Český lev se vyhlašují každoročně. O vítězi v jednotlivých kategoriích rozhodují členové České filmové a televizní akademie v rámci neveřejného, dvoukolového hlasování. Do prvního kola hlasování se dostanou všechny snímky, které splňují podmínky Akademie. V druhém kole se pak rozhoduje mezi pěti filmy, které ve své kategorii dostaly nejvíce hlasů. Podle stránek Českých lvů hlasovalo ve druhém kole 157 členů.

Členem Akademie se může stát držitel alespoň tří nominací, ceny Českého lva, některé z mezinárodních filmových cen (např. César, BAFTA, Zlatý glób nebo Goya) či festivalových ocenění nebo významná osobnost české či světové kinematografie.

Masaryk na Lvech obhájil 12 ze 14 nominací. Jeho oficiální premiéra přitom následovala až týden po ceremoniálu, což vyvolalo vlnu kritiky v médiích i mezi lidmi na sociálních sítích. Prezident ČFTA Ivo Mathé dva dny poté prohlásil, že je nutné zvážit případnou změnu pravidel.

K nařčení se o den později vyjádřil i ředitel českého distributora snímku společnosti Bioscop Robert Schaffer. „Limitované uvedení filmu na konci minulého roku bylo plánované a dopředu konzultované s Českou filmovou a televizní akademií, a to už na jaře 2016 formou oficiálního dotazu, na nějž vedení ČFTA odpovědělo kladně,“ prohlásil Schaffer.

12 Českých lvů pro Masaryka? Nesouhlasíme, hodnotí film oslovení kritici