Nové modré zóny: stovky pokut rozdává auto s kamerami

Koncem srpna zavedly městské části Praha 5, 6 a 8 nové zóny placeného stání. Obratem začalo město špatně parkujícím řidičům rozesílat složenky. Český rozhlas získal detailní data o tom, kde a kdy padlo nejvíc sankcí. Prohlédněte si interaktivní mapu.

Číst dál

Rozšíření parkovacích zón vyneslo magistrátní pokladně na pokutách už více než milion korun. Městská policie eviduje v nových zónách v Praze 6 měsíčně pět set přestupků spojených s parkováním. V Praze 5 jich loni v říjnu řešila skoro šest set. V méně exponované Praze 8, která modré zóny zavedla jen na menší části svého území, strážníci ve stejném měsíci odhalili necelé dvě stovky přestupků spojených s parkovacími zónami. Vyplývá to z databáze městské policie, kterou Český rozhlas získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

"Na základě výzvy správního orgánu bylo uhrazeno 2170 výzev, kde celková výše připsaných určených částek činí 1 082 700 Kč," odpověděl ředitel odboru dopravněsprávních činností pražského magistrátu Josef Mihalík na otázku, jaký finanční efekt rozšíření modrých zón hlavnímu městu přineslo. Jde o čísla za dobu od zavedení nových zón do současnosti.

V celé Praze řeší strážníci každý měsíc přes sedm tisíc parkovacích prohřešků, nejčastěji v centru města, tedy v Praze 1, 2 a 3.

Drtivou většinu přestupků zaznamenalo kamerové auto společnosti Eltodo, která se o kontrolu parkovacích míst stará. Kamerový systém na vozidle kontroluje poznávací značky zaparkovaných aut a porovnává je s databází parkovacích povolení. Pokud počítač zjistí porušení pravidel, automaticky zašle městské policii fotografie a další informace o možném přestupku.

Detailně fungování kontrolních vozidel popsal reportér Českého rozhlasu. Kvůli automatizaci se na místě blokovou pokutou vyřešil pouze zlomek případů, většinu městská policie předala městu jako takzvané „oznámení o přestupku“.

Časové rozložení přestupků při parkování na vyhrazených místech si můžete prohlédnout v následujícím grafu, který obsahuje všech 82 tisíc případů od začátku roku 2016 do 20. listopadu téhož roku. Nejvíc přestupků hlásí centrum města, Praha 2 eviduje měsíčně skoro 4 tisíce špatně zaparkovaných vozů, Praha 1 ke třem tisícům.

Naděje některých řidičů, že se zavedením nových zón nebude policie kontrolu stíhat, se nenaplnily. I přes stovky případů, které od září kvůli novým zónám přibyly, se v těch starých v centru žádný úbytek nekoná. Špatné parkování řeší pražská městská policie ve třech vlnách během dne, poprvé kolem deváté ranní, kdy lidé dorazí do práce, pak mezi jednou a čtvrtou hodinou odpolední, kdy se z práce vracejí. Třetí, o něco menší vrchol pak nastupuje mezi sedmou a devátou večerní - jde pravděpodobně o neukázněné řidiče jedoucí za zábavou.

Podobný trend vykazuje i Praha 5. Oproti tomu se šestá městská část s neoprávněně zaparkovanými vozidly potýká zejména dopoledne. Pravděpodobně jde o řidiče, kteří zde odstaví auto při cestě za prací.

Obecně je v Praze nejtěžší zaparkovat v centru okolo Národní třídy, Václavského či Karlova náměstí a u Náměstí Míru. Na druhém břehu řeky pak policisté rozdávají pokuty zejména okolo Letné, v blízkosti Veletržního paláce a u Ortenova náměstí. Riziková místa ukazuje následující mapa. Pomocí přepínače v levém horním rohu si můžete zobrazovat počty parkovacích přestupků podle jednotlivých měsíců loňského roku, modře jsou na mapě vyznačeny nově zavedené parkovací zóny.

Nové modré zóny: stovky pokut rozdává auto s kamerami