Data: O víkendu a v noci se rodí méně dětí. Kvůli císařským řezům

Nejvíc novorozenců přichází na svět v létě - a nejméně o sobotách a nedělích. V noci se zase narodí sotva polovina dětí oproti dopoledni. Jde o rozhodnutí matek, nebo si plánováním termínů ulehčují práci porodníci? Podívejte se na podrobná data o porodech v roce 2015.

Číst dál

Čas, kdy přichází na svět nejvíc dětí, se za posledních pětadvacet let výrazně změnil. Staletí dlouhý trend častějších jarních porodů ustoupil plánovanému rodičovství a letním novorozencům. A stoupající počet císařských řezů, o kterém Český rozhlas informoval na začátku prosince, má za následek úbytek nočních a víkendových narození.

Jak Český rozhlas zjistil z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, existují časy, kdy se děti rodí nejčastěji: počítáno po hodinách je to ráno a dopoledne, v týdnu pak mají pracovní dny převahu nad víkendy. Vysvětlení je podle porodníka Petra Křepelky z Ústavu pro péči o matku a dítě jednoduché: dobu narození ovlivňuje neustále stoupající počet plánovaných císařských řezů.

Těmi se dnes rodí každé čtvrté dítě, dvakrát více než v roce 2000. Z téměř 110 tisíc loni narozených dětí jich císařským řezem přišlo na svět 29 tisíc. Jejich počet podle odborníků narůstá jednak kvůli zvyšujícímu se průměrnému věku rodiček, jednak kvůli postojům lékařů. Pokud nedochází k akutním komplikacím, probíhají císařské řezy plánovaně. "Plánovaných řezů je asi polovina," říká Křepelka. "Zákroky se logicky nejčastěji plánují na obvyklou pracovní dobu - nejčastěji dopoledne o pracovních dnech."

Data jeho slova potvrzují: nejvíce dětí se v roce 2015 narodilo mezi osmou a devátou ráno, nejméně od páté do šesté ranní. Ze dnů v týdnu novorozenci nejčastěji přicházeli na svět v úterý, nejvzácněji pak v neděli.

Trendy jsou patrné i při pohledu na čísla po měsících. V Česku stejně jako jinde ve světě platí, že největší počet děti se rodí od července do září. Znamená to, že k jejich početí dochází na konci podzimu a na začátku zimy. Možné vysvětlení přinesla studie amerických porodních lékařů: koncentrace spermií je podle ní nejvyšší právě v zimních měsících a na jaře opět klesá.

Ještě před rokem 1989 se přitom nejvíce dětí rodilo na jaře. Důvodem byly tehdy obvyklé jarní sňatky a následná letní snaha o zplození dítěte. Léto má ve statistikách navrch nad jarem až od roku 1994.

Do počtu novorozenců podle ročních období zapadají i rekordní porodní dny. Nejvíce českých dětí narozených v roce 2015, celkem 488, bude mít narozeniny 14. července - datum jejich početí tedy spadá na konec října 2014, kdy si lidé vzhledem k úternímu svátku často brali volno na prodloužený víkend. Nejméně časté loňské datum narození je pak 15. března - tehdy přišlo na svět 182 dětí.

Data: O víkendu a v noci se rodí méně dětí. Kvůli císařským řezům