Chladněji než obvykle? Letošní mrazy jsou mimořádné, ukazují data za čtyři desetiletí

Mrazy, které tento a minulý týden zasáhly Prahu, jsou z pohledu posledních několika desetiletí mimořádné. Ukazují to data, která o počasí v hlavním městě od roku 1973 získal Český rozhlas.

Číst dál

Pražané, kterým letošní zima připadá studenější než obvykle, se ve svém odhadu nemýlí. Nejnižší naměřené teploty v první polovině ledna byly většinou hluboko pod průměrem. Druhá lednová středa byla dokonce druhým nejchladnějším 11. lednem za posledních 45 let. Ukazují do data z meteorologická stanice v pražské Libuši, které Český rozhlas získal přes americkou NOAA.

Teplotní rekordy padaly po celém Česku, od Litoměřicka po tradičně mrazivou Šumavu, kde meteorologové naměřili 35 stupňů pod nulou. Na dlouholetá minima se ale teplota dostala i ve městech včetně toho hlavního - i navzdory tomu, že se o nich mluví jako o teplotních ostrovech.

Teplotní data po dnech a rocích si můžete prohlédnout v následujícím grafu. Červené tečky ukazují teplotní rekordy v letošním lednu. Modrá čára ukazuje průměrnou nejnižší naměřenou teplotu od roku 1973. Jednotlivé roky se zobrazí po najetí myši na modré body.

Z prvních patnácti dnů letošního ledna překonala nejnižší teplota průměr celkem jedenáctkrát. Celkem čtyři dny se navíc pohybovala pod deseti stupni. 11. ledna dokonce klesla až na -17 stupňů Celsia. V Praze kvůli tomu na desítkách míst popraskalo vodovodní potrubí. Na následky podchlazení zemřeli v hlavním městě od minulého pátku celkem čtyři lidé.

Mrazy podle předpovědí zasáhnou Prahu i celé Česko i v tomto týdnu. Teplota v metropoli má v pátek v noci klesnout až na 13 stupňů pod nulou. „Třetí lednový týden předpokládáme teplotně podprůměrný, lze očekávat i delší období celodenních mrazů. Čtvrtý lednový týden by podle současných předpokladů měl být opět průměrný," uvádí prognóza Českého hydrometeorologického ústavu.

Chladněji než obvykle? Letošní mrazy jsou mimořádné, ukazují data za čtyři desetiletí