Ohrožuje nový zákon o hazardních hrách svobodu slova na internetu?

Ahoj, jsem Tyranosaurus Cenzorex. Možná znáte mého příbuzného, který se objeví v prohlížeči, když se vám porouchá připojení k internetu.

Jsem tu, abych vás provedl klikatou cestou, která dnes vede k zakázání webu s nelegálním obsahem. Potom vám ukážu jednu zkratku; ta začne fungovat příští rok. Její kritici varují, že by ji ministerstvo financí mohlo zneužít k cenzurování nepohodlných webových stránek. Pokračujte na další stránku a posuďte sami, jak velké tohle riziko je.

Dnes může svobodu slova omezit jedině soud

Asi vám nemusím říkat, že svobodné šíření informací u nás zaručuje Ústava. Omezit tohle základní právo může jedině soud, ale cesta k takovému rozhodnutí není záměrně vůbec jednoduchá. Prostě proto, aby jí nikdo nemohl zneužít k potlačování informací, které se mu zrovna nehodí.

Jak to tedy konkrétně funguje? Pokud někdo přes internet poskytuje přístup k nelegálnímu obsahu – například k dětské pornografii, k hazardním hrám nebo ke kradeným filmům – může se kdokoli, kdo s tím nesouhlasí, obrátit na policii nebo na státní zastupitelství. Tam naše cesta začíná. Pojďte se se mnou podívat, co bude dál.

Policie
Státní zástupce

Policie začne pracovat

Když se na ně obrátím se svým podezřením, začnou muži a ženy zákona zjišťovat, jestli je skutečně porušován zákon. Usoudí-li, že ano, zahájí trestní stíhání. V tu chvíli začne jejich kroky kontrolovat dozorující státní zástupce.

Policie
Státní zástupce

Státní zástupce může navrhnout předběžné opatření

Pokud si i státní zástupce myslí, že web porušuje zákon, může například navrhnout vypnutí nebo zabavení serveru, případně zablokovat podezřelé finanční prostředky.

Policie
Státní zástupce

Rozhodne soudce

O tom, zda se to skutečně stane, ovšem rozhodne až nezávislý soudce. Někdy se to trochu vleče, ale v naléhavých případech se takové předběžné opatření, například tedy nucené vypnutí podezřelého serveru, může uskutečnit během několika hodin či dnů.

Policie
Státní zástupce
Soud

Následuje standardní soudní proces

Míru provinění a případný trest pak v klidu posoudí nezávislá justice: Obě strany mají možnost se proti verdiktu odvolávat k vyšším instancím. Možnému zneužití zákona k “cenzuře” nepohodlných informací tedy brání systém několika institucí, které se navzájem kontrolují. Na polici dohlíží státní zástupce. A soud pak trestá jen ve chvíli, kdy ve veřejném procesu dospěje k závěru, že jsou policií předložené důkazy neprůstřelné.

Policie
Státní zástupce
Soud
kontroluje

Nový zákon o hazardu tradiční systém kontroly obchází

Podle nového zákona o hazardu bude mít právo zakázat některé weby samotné ministerstvo financí. To bude vytvářet „seznam stránek s nepovolenými internetovými hrami“. Pokud se mi tedy nebude líbit nějaká webová stránka, nebudu už muset obíhat policii, státní zasuptelství a soudy. Postačí mi zajít za ministerským úředníkem.

Úředník MF

Hazard na internetu by přeci měl podléhat regulaci. V čem je tedy háček?

Na seznam nepovolených stránek by se teoreticky měly dostat jen weby s nepovoleným hazardem. Vzhledem k tomu, jak internet funguje, to ale může být například i libovolný diskusní server, na který někdo z uživatelů vloží odkaz na hazard. Nebo třeba zpravodajský server, který si vydělává na živobytí reklamou (tedy téměř všechny) a je zapojen do některé z reklamních sítí, u nichž nemá plnou kontrolu nad tím, jaké konkrétní bannery a odkazy se jeho čtenářům zobrazují (opět téměř všechny).

O tom, kudy vede hranice, rozhodne ministerstvo financí ve správním řízení. To se ale od rozhodování soudů výrazně liší.

V čem se liší soudní proces od správního řízení

Soudnictví je oddělené od státní správy a tedy i od politického vlivu. Před soudem jsou si všichni rovni, a je jedno, jestli je stranou sporu miliardář a ministr, nebo chudák na okraji společnosti.

Ve správním řízení ale v první fázi rozhodují úředníci, v tomto případě podřízení ministra financí. Na rozdíl od soudců nejsou nezávislí, často jim chybí potřebný právní rozhled.

Navíc jednání soudu je veřejné, stejně jako rozsudek. Veřejnost má tak možnost přijít na soudní líčení a na vlastní oči se přesvědčit, že soud jedná nestranně a v souladu se zákonem. U správního řízení nic takového neplatí. Všechny jeho úkony, včetně rozhodnutí, jsou k dispozici jen stranám sporu.

Poslední instancí je ministr financí

Pokud se účastník správního řízení odvolá, rozhodne o zablokování webu samotný ministr financí, tedy politik se stranickými zájmy. Ten má sice k ruce takzvanou rozkladovou komisi, její členy ale vybírá on sám – a jejich doporučením se nemusí řídit. Rozhodnout tedy může dle vlastního uvážení.

O tom se přesvědčil například analytik Michal Škop, kterému úřad nechtěl bez zjevného důvodů poskytnout audit elektronické evidence tržeb.

Nejdřív zákaz, potom (ukrutně pomalá) spravedlnost

Pokud ministr zablokování webové stránky potvrdí, poskytovatelé připojení od ní budou muset české uživatele odstřihnout. Majitel webu se následně může obrátit na soud se správní žalobou, která ale nemá odkladný účinek. Žalobce sice může žádat o předběžné opatření, pokud mu ale soud nevyhoví, web zůstane zablokovaný, dokud soud nerozhodne.

A tady je kámen úrazu: Správní soudnictví v Česku je velmi pomalé. Jelikož o blokaci stránek bude rozhodovat ministerstvo financí, případné žaloby skončí u Městského soud v Praze. A ten obdobné spory řeší obvykle déle než dva roky.

Ministerstvo slibuje, že bude hodné

V Nizozemsku či v Německu podobné snahy o regulaci webu narazily právě na to, že podle tamních zákonodárců a soudců ohrožují svobodu slova, která je podle nich jednou z nejvyšších hodnot.

Ministerstvo financí zase argumentuje příkladem Francie a Dánska a slibuje, že nové pravomoci nezneužije: "Když bude někde ve sklepě nelegální hnízdo hazardu, tak se očekává, že tam vtrhne policie, hrací automaty zabaví a černou hernu zavře. Proč by to na internetu mělo být jinak? Podle mě to není nějaké pošlapávání svobody," říká náměstek ministra Ondřej Závodský. "Vyjadřování názoru, třeba články v médiích, je zaručeno listinou práv a svobod. A pokud by někdo chtěl takto postupovat proti svobodě slova, pak už situace v zemi asi nebude řízena podle právního řádu a ústavního pořádku."

Nový systém začne fungovat od ledna

Proti novému zákonu o hazardních hrách hlasitě protestuje velká část odborné veřejnosti, například Český telekomunikační úřad, Sdružení pro internetový rozvoj, správce české národní domény CZ.NIC nebo Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Přesto zákon o hazardních hrách prošel hladce oběma komorami parlamentu a v červnu jej podepsal prezident Miloš Zeman. Jeho odpůrci připravují ústavní stížnost. Nelze ale čekat, že by o ní Ústavní soud rozhodl do začátku příštího roku, kdy nová pravidla začnou platit.

Ohrožuje nový zákon o hazardu svobodu slova na internetu?