ANKETA: Proč 80 poslanců „okleštilo“ registr smluv? Je to složité, obhajují novelu zákonodárci

Nejprve stačil jeden hlas, aby neprošla. Poté zase o jeden hlas prošla. Málokterá novela zákona měla tak pozoruhodný vývoj jako ta k registru smluv. Zpravodajský web Českého rozhlasu proto oslovil všech osmdesát poslanců, kteří schválili výjimku ze zveřejňování smluv pro národní pivovar Budvar a státní firmy. Odpovědělo 23 z nich.

Číst dál

Výjimku ze zveřejňování smluv v online registru by měly spolu s národním podnikem Budějovický Budvar získat i všechny státní firmy a společnosti, kde má většinovou účast stát, kraje nebo obce. Minulý týden o tom rozhodla Poslanecká sněmovna.

Novelu zákona schválili poslanci o jeden hlas, a to až napodruhé. Pro připomenutí: při prvním hlasování novela právě o jeden hlas neprošla. Z tehdy přítomných 161 zákonodárců pro mírnější podobu zvedlo ruku jen 80. V tu chvíli se ale proti výsledku ohradil předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

"Hlasoval jsem v tomto posledním hlasování ‚Ano‘ a na záznamu mám ‚Zdržel se‘. Zpochybňuji hlasování," oznámil Sklenák kolegům, kteří jeho námitku uznali. Jenže pro druhé hlasovací kolo, které se odehrálo hned vzápětí, se nepřihlásilo celkem pět poslanců sociální demokracie, ač předtím to byli pouze dva. V tu chvíli tak stačilo, aby v novém hlasování pro novelu zvedlo ruku 80 poslanců. A přesně to se také stalo. Novela tak byla přijata nejnižším možným počtem hlasů.

Proč se tři poslanci sociální demokracie - Antonín Seďa, Pavlína Nytrová a ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka - v závěrečném hlasování zdrželi, si můžete přečíst zde.

Výjimka od Jurečky

Původní návrh novely k registru smluv, kterou předložil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), počítal s výjimkou pouze pro národní pivovar Budvar. Poslanci k němu ale nakonec připojili desítky dalších pozměňovacích návrhů.

A právě to kritizovala iniciativa Rekonstrukce státu. "Výjimka pro národní podnik Budvar (...) se však brzy stala nosičem pro desítky dalších pozměňovacích návrhů. Na konci všeho je výrazně okleštěný zákon," napsala iniciativa v tiskové zprávě. Podle jejích zástupců nyní z registru zmizí kontrakty v hodnotě 148 miliard ročně.

Zvrátit novelu se v Senátu pokusí KDU-ČSL. Předseda strany Pavel Bělobrádek, jehož pět poslanců pomohlo návrh prosadit, v pátek na Twitteru uvedl, že strana bude chtít do registru vrátit povinnost zveřejňování kontraktů u státních firem.

Zpravodajský web Českého rozhlasu oslovil všech 80 poslanců, kteří pro novelu zákona o online registru hlasovali. Na dvě krátké anketní otázky odpovědělo 23 z nich.

„Budvar a nejen on byl ohrožen,“ vysvětluje své hlasování poslanec Jiří Běhounek z ČSSD. Jeho kolega z KSČM Miroslav Opálka se podle svých slov naopak snažil napravit „nekvalitní zákon“. „Snaha Rekonstrukce státu protlačit za každou cenu nevyvážený návrh ohrozila rovné podmínky pro podnikání podniků v různém vlastnictví,“ uvedl v anketě.

Jan Zahradník, který z hlasujících poslanců ODS odpověděl jako jediný, zase uvedl, že svým hlasem pro novelu zákona o registru smluv volil prý „systematický přístup“.

ANKETA: Proč 80 poslanců „okleštilo“ registr smluv? Je to složité, obhajují novelu zákonodárci