Konec blbé nálady. Češi v pocitu životního štěstí dohnali Západ

Češi mají sice menší platy a v průměru se dožívají nižšího věku než Italové, v jednom mají ale navrch: říkají o sobě, že jsou šťastnější. Ukázal to výzkum Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kterého se zúčastnilo na 50 tisíc domácností ve čtyřiatřiceti zemích.

Číst dál

Podle třetí série výzkumu Life in Transition (LITS) je se svým životem spokojených téměř 60 procent Čechů. Oproti minulému průzkumu konanému v roce 2010 je to o pět procent víc. Většina Čechů je také spokojena se svou prací a říká, že se jim daří líp než jejich rodičům.

Zvyšující se spokojenost se životem v Česku je součástí širšího trendu sbližování východoevropských a postkomunistických zemí a západoevropských demokracií. Uzavírání takzvaného happiness gapu, jak ho nazývají sami výzkumníci, je podle nich dáno zlepšující se životní úrovní a příznivou ekonomickou situací v celé východní Evropě. Šťastnější je za posledních šest let většina východoevropských zemí - výjimkou je válkou zasažená Ukrajina, ale také Slovensko.

Ze zkoumaných evropských zemí zůstává nejšťastnější Německo s více než třemi čtvrtinami spokojených obyvatel. V průzkumu, který zahrnoval i asijské země bývalého Sovětského svazu, ovšem nejvíc zabodoval Uzbekistán - šťastných je v něm 92,5 procenta lidí. Výzkumníci vidí ve výsledcích úspěšnou transformaci a demokratizaci zemí bývalého východního bloku, varují ale před narůstající nerovností, která způsobuje nástup populistů a zbrždění celkového růstu míry štěstí i ekonomické prosperity.

V Česku vyjadřovali největší spokojenost se životem muži a lidé od osmnácti do třiceti let. Nejméně spokojení jsou naopak čtyřicátníci.

Průzkum LITS zahrnoval otázky na celou řadu oblastí života. Dotazovaní mimo jiné vyjadřovali svůj postoj ke stavu ekonomiky nebo odhadovali, jaký život budou mít jejich děti. V Česku nejvíce lidí - celkem 70 procent - souhlasilo s tím, že by se nerovnost mezi bohatými a chudými měla zmenšit. Nejskeptičtější byli Češi k tvrzení, že se snižuje míra korupce: nesouhlasilo s ním 59 procent lidí.

Konec blbé nálady. Češi v pocitu životního štěstí dohnali Západ