Genderově vyvážený parlament? Poslankyně převažují jen ve dvou zemích světa. Česko je na tom jako arabské státy

Ženy tvoří necelou pětinu ze dvou set zákonodárců v Poslanecké sněmovně. Poměr mužů a žen mezi českými poslanci se přitom za posledních dvacet let změnil jen nepatrně. V žebříčku podílu žen ve světových parlamentech se tak Česko ocitá v polovině – za Saúdskou Arábií, ale před USA.

Číst dál

Podíl žen v parlamentu stejně jako v Česku nepřesahuje 20 procent ani na Slovensku, v Řecku nebo Chorvatsku. V zemích západní Evropy se pohybuje mezi čtvrtinou a 40 procenty. Z desítky států na špici žebříčku jsou však evropské jen tři: Island, Švédsko a Finsko.

Více než polovinu žen má ve svých zákonodárných sborech pouze africká Rwanda a jihoamerická Bolívie. U Rwandy, kde je ženské zastoupení více než šedesátiprocentní, jde navíc o zvláštní případ: v devadesátých letech zemřela během rwandské genocidy pětina celé populace, často muži v produktivním věku. Přežilo je 50 tisíc vdov.

Data o složení národních parlamentů sleduje Meziparlamentní unie, organizace spolupracující s OSN. Česko je aktuálně s 19,5procentním zastoupením žen v Poslanecké sněmovně v žebříčku 193 zemí na 98. místě. Nejvíce žen, celkem 44, bylo do sněmovny zvoleno v roce 2010.

Přestože se podíl žen ve vedoucích pozicích stává tématem nejen neziskových organizací jako je Fórum 50 %, ale i aktuálně nejsilnější vládní strany, poměr žen a mužů v parlamentu se od roku 1996 výrazně nezměnil.

Poslankyně v Dánsku, Švédsku, Norsku, Finsku i na Islandu tvoří kolem 40 procent zákonodárného sboru. V arabských státech je oproti tomu průměr asi poloviční. Zastoupení žen je tam zhruba 19procentní, tedy podobné jako v Česku. Žádná žena nezasedá v parlamentu čtyř zemí: Kataru, Jemenu, Mikronésie a Vanuatu.

Genderově vyvážený parlament? Poslankyně převažují jen ve dvou zemích světa. Česko je na tom jako arabské státy