Mapa: Jde to i bez lítačky. Podívejte se, kde budete pěšky rychleji než metrem

Má v Praze smysl místo metra vyrazit do cíle pěšky? Spočítali jsme, jak dlouho trvá procházka mezi jednotlivými stanicemi. Na vzdálenost jedné zastávky je zejména v centru doba chůze a jízdy často srovnatelná.

Číst dál

Příkladem, kdy se pěší cesta může vyrovnat jízdě metrem, je úsek mezi Můstkem a Národní třídou. Metro mezi dvěma stanicemi ve středu města jede jen minutu - jenže k ní je nutné připočítat cestu tunely a případné několikaminutové čekání na další spoj. Středně rychlá pěší chůze mezi vstupy do metra přitom trvá osm minut.

Cestu metrem může výrazně zpomalit i přestup mezi linkami. Vyzkoušeli jsme si to na vlastní kůži: v našem závodu mezi stanicemi Muzeum a Náměstí Republiky dorazil reportér Radiožurnálu, který cestu absolovoval pěšky, s dvouminutovým předstihem.

Mapa vychází z podobného plánku pro Londýn, který v Londýně připravil dopravní podnik. Ten cestu pěšky doporučuje hlavně v ranních a odpoledních špičkách. V Česku pěší cesty po městech doporučuje iniciativa Jezdím pro Brno, která cestující hromadnou dopravou láká na více pohybu a zdraví.

Informace o zastávkách a trasách metra pochází z otevřených dat Institutu plánování a rozvoje, časy chůze mezi vstupy do zastávek (proto se pěší trasy neprotínají přesně se stanicemi metra) jsou vypočtené pomocí Mapy.cz.

Extrémní variantu závodu s metrem zase v Praze v posledních letech zkusili běžci, kteří si dali za cíl vystoupit na jedné stanici a metro předběhnout tak, aby na další zastávce nastoupili do stejného vozu. Tyto pokusy ale vycházejí jen vzácně - třeba při dopravních výlukách.

Mapa: Jde to i bez lítačky. Podívejte se, kde budete pěšky rychleji než metrem