Podívejte se, kdo zvolil vašeho senátora. Přinášíme výsledky druhého kola okrsek po okrsku

Kdyby se volilo jen v Šardicích, Nechvalíně či Rohatci, nemusel se Zdeněk Škromach (ČSSD) po dvaceti letech loučit s místem v Parlamentu. Ukazuje to interaktivní mapa, kam Český rozhlas zakreslil výsledek druhého kola senátních voleb v každém jednotlivém okrsku. Prozkoumejte ji a zjistíte, jak a kde uspěli všichni kandidáti do Senátu.

Číst dál

Zdeněk Škromach ovšem co do počtu získaných okrsků není největším poraženým. Vítězství kandidáta starostů Michala Canova v Liberci bylo tak drtivé, že jeho soupeř, majitel pivovaru ve Frýdlantu Marek Vávra (za ANO), mu dokázal vzdorovat jen ve dvou sídlištních okrscích.

Filozof Václav Bělohradský, který v Praze 6 kandidoval za ČSSD a zelené proti řediteli gymnázia Jiřímu Růžičkovi (za TOP 09), zvítězil dokonce jen v jediném okrsku - a navíc o pouhých 26 hlasů. V řadě dalších senátních obvodů byly ale souboje poměrně vyrovnané.

Zdroj: Volby.cz

Mapu výsledků senátních voleb ve všech okrscích připravil Český rozhlas týden po obdobné mapě, která ukazovala výsledky krajských voleb a vzbudila ohlas na sociálních sítích.

Je to nejpodrobnější mapa, jakou lze vůbec na základě volebních výsledků nakreslit. Nejsou v ní vidět jen výsledky v jednotlivých obcích, kterých máme v Česku něco šest tisíc, ale i ve všech volebních okrscích, kterých je ještě o jeden řád víc.

Čtenáři si mohou najít vlastní okrsek nebo prozkoumat okrsky ve svém okolí. Uvidí i výkyvy způsobené například tím, že v jednom bloku na sídlišti bydlí zaměstnanci jedné firmy či instituce, kteří volí podobným způsobem, nebo většinu obyvatel okrsku tvoří lidé z domova důchodců – a ti také volí specificky.

Podívejte se, kdo zvolil vašeho senátora. Přinášíme výsledky druhého kola okrsek po okrsku