Mapa: ČSSD ztrácela napříč republikou, ANO triumfuje

Srovnání zisků jednotlivých stran v letošních krajských volbách ukazuje, že voliči odcházejí od sociálních demokratů k ANO 2011 Andreje Babiše.

Číst dál

Okolí Olomouce, Brna, Pelhřimova, Benešova nebo Jeseníku. Tam všude ČSSD ztrácela voliče ve srovnání s krajskými volbami v roce 2012. Ztráty, které partaj Bohuslava Sobotky utrpěla, se pohybují mezi 10 a 20 procentními body.

Srovnání volebních map pak ukazuje, že přesně na těch samých místech bodovalo ANO 2011, vedené ministrem financí Andrejem Babišem.

V následující mapě můžete prozkoumat volební zisky nebo ztráty všech stran, které kandidovaly v letošních krajských volbách a v těch před čtyřmi lety.

Pokud se výsledky některých stran zobrazují pouze pro část území (jako např. u KDU-ČSL), může za to nejspíše fakt, že partaj v minulých volbách kandidovala v jiné koalici než letos. A jelikož ANO 2011 nastoupilo v krajských volbách poprvé (a není tedy s čím porovnávat), najdete mapu jeho výsledků samostatně dál v článku.

Modře jsou v mapě vyznačená místa, kde daná strana posílila, červeně obce, kde naopak ztratila.

Zdroj: Volby.cz

Občanští demokraté oslabili hlavně na Plzeňsku, evidentně je pryč kouzlo oblíbeného Jiřího Pospíšila, která zde vedl kandidátku v roce 2012. Ten letos kandidoval na posledním místě plzeňské kandidátky TOP 09, preferenční hlasy ho nicméně poslaly do kraje i tak. Prakticky všude jinde ale ODS mírně posilovala, částečně tak vyrovnala debakl po „oranžovém tsunami“ před čtyřmi roky.

Křesťanští demokraté uspěli pod vedením Jiřího Čunka na Zlínsku, ztráceli naopak v okolí Brna. Ve zbytku republiky pak kandidovali vždy v koalici (proto se zobrazuje jen část mapy).

Z menších stran pak téměř všude ztráceli Piráti, Svobodní zůstali na podobných číslech jako v minulosti. Extremistické strany jako Sládkovci či Dělnická strana sice nekandidovaly plošně, lokálně ale posílily.

Pokud se pak vrátíme zpět k duelu ANO a ČSSD, následující mapa výsledků Andreje Babiše prakticky shodně kopíruje opačný trend u sociální demokracie.

Mapa: ČSSD ztrácela napříč republikou, ANO triumfuje