Mapa výsledků podle počtu volitelů: Jak vyhrál Donald Trump americké volby?

Státy, které v předchozích volbách připadly demokratovi Baracku Obamovi, letos získal Donald Trump. Je mezi nimi průmyslový blok amerického Středozápadu i Florida, kde tradičně platí, že vítěz vyhrává i celé volby. Splnilo se to i tentokrát.

Číst dál

Po dlouhých měsících vypjaté kampaně je jasno: prezidentem Spojených států se na další čtyři roky stal Donald Trump. Na počet hlasů sice těsně zvítězila Hillary Clintonová, ale vzhledem k americkému nepřímému volebnímu systému se výsledek volby s lidovým hlasováním rozchází - teprve popáté v historii. Kde se Trumpovi podařilo získat potřebných 270 volitelů a ke kterým kandidátům se přiklonili Američané v jednotlivých státech? Český rozhlas výsledky zpracoval ve speciální mapě.

Jak uvádějí The New York Times, boj Trumpa s Clintonovou určovala hlavně propast mezi městy a venkovem. Trump pro republikány získal velkou část venkovských hlasů, zejména od bělošských obyvatel Středozápadu bez vysokoškolského vzdělání. Těm americký tisk přezdívá Trumpovi demokrati: jde o tradiční voliče demokratů, kteří ale tentokrát uvěřili Trumpovu slibu, že pro ně zajistí více pracovních míst a "vrátí Americe její velikost". Trump u bílých nevysokoškoláků bodoval nejen na Středozápadě, ale v celých Spojených státech.

Hillary Clintonová bodovala především ve velkých městech, odvrátila se však od ní maloměsta, zejména v průmyslových regionech. Demokraté také ztratili část podpory nízkopříjmových voličů, kteří od své tradiční strany odklonili k republikánům. Podporu, kterou hledala u etnických minorit - černochů, Hispánců a Asiatů - získala menší než Barack Obama v předchozích volbách, zatímco republikáni si svou bělošskou základnu víceméně udrželi. Clintonovou oproti očekávání některých médií nepodpořily dostatečně ani ženy, které volily přibližně stejně jako minule a předminule.

Jako doplněk ke klasickým volebním mapám, které zobrazují správně především rozlohu a hůře už politickou váhu jednotlivých států, si můžete prohlédnout takzvaný kartogram. Velikost amerických států je v něm upravená tak, aby odpovídala počtu volitelů, kteří svým hlasem formálně rozhodují o novém prezidentovi. Poskytuje tak přesnější informaci o skutečném významu jednotlivých dílčích vítězství.

O celkovém výsledku rozhodly vedle klíčových "bitevních států" Floridy a Ohia právě hlasy ze Středozápadu, ze států Iowa, Wisconsin nebo Michigan. Ve všech zmíněných státech zvítězil v minulých dvou volbách Barack Obama, Clintonová si je však nedokázala udržet. Demokratická kandidátka oproti očekávání zabodovala na východním pobřeží v obvykle republikánské Virginii. Pomohl jí k tomu zřejmě i fakt, že z tohoto státu pochází její kandidát na viceprezidena Tim Kain. To jí však k vítězství nestačilo.

Mapa výsledků podle počtu volitelů: Jak vyhrál Donald Trump americké volby?